Bank Millennium jest bardzo pozytywnie nastawiony do propozycji, które wystosował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, sprawującej nadzór nad finansowymi instytucjami w Państwie Jacek Jastrzębski. Propozycje dotyczą ugód kredytów walutowych. Głos w tej kwestii zabrał Prezes banku Joao Bras Jorge, który poinformował, że instytucja w tej sprawie podejmie decyzję w sierpniu lub wrześniu.
Stwierdził: „Jesteśmy bliżej decyzji, decyzja powinna być podjęta w drugiej części tego roku. Dzisiaj myślimy, że decyzję podejmiemy około lata (…). Na dzień dzisiejszy jesteśmy optymistyczni co do możliwości realizacji” – powiedział Joao Bras Jorge.
Wyjaśnił, że zostały przeprowadzone ankiety w kwestii ugód, które wciąż są analizowane.
Przeczytaj Frankowicze nie chcą zawierać ugód z bankiem
W swoim wystąpieniu poinformował, że Bank Millenium jest otwarty na negocjacje i przekazał, że propozycja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego to poszukiwanie odpowiedzi dla sektora finansowego.
Prezes banku powiedział, że ostateczną decyzję w sprawie ugód podejmą akcjonariusze Banku Millenium.
Następnie Joao Bras Jorge wyjaśnił, że ewentualne wejście do programu ugód z klientami w związku z kredytami walutowymi nie będzie wymagać podniesienia kapitału przez bank, ponieważ posiada bardzo dużą nadwyżkę kapitałową, dzięki której będzie w stanie poradzić sobie z ewentualnymi wyrokami sądowymi.
Bank Millennium ocenił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz uchwała Izby Cywilnej w siedmioosobowym składzie były dobre dla banków i w związku z tym porozumienie z klientami stanie się bardziej realne.
Zobacz Ugoda Z PKO BP czy pozwanie banku – co się bardziej opłaca?
Następnie poinformował, że w marcu 2021 r. łączne rezerwy na portfel walutowych kredytów hipotecznych wyniosły 1,4 mld zł, a to oznacza, że było to 10,8 proc. wartości tego portfela. Pod koniec marca 2021 roku Bank Millennium miał 6.258 umów, a oprócz tego 558 umów kredytowych z dawnego Euro Banku (97 procent umów kredytowych przed sądem pierwszej instancji oraz 3 procent umów kredytowych przed sądem drugiej instancji, które były przedmiotem prowadzonych indywidualnych oraz zbiorowych procesów sądowych związanych z klauzulami indeksacyjnymi w walutowych kredytach hipotecznych).
Instytucja szacuje, że rozwiązanie wszystkich umów kredytowych, które w chwili obecnej są przedmiotem pozwów indywidualnych i zbiorowych mogłoby pociągać za sobą koszt brutto (przed opodatkowaniem) do 2.676 mln zł.
Skonsolidowane współczynniki TCR/T1 banku Millenium wynoszą 19,4 proc. i 16,3 proc., a nadwyżka ponad regulacyjne współczynniki minimalne wynosiła 5,3 pp. i 5,1 pp.
Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter