Do Rzecznika Finansowego wpłynęło blisko 100 proc. Więcej wniosków o interwencję w sprawach związanych z bankowością i rynkiem kapitałowym. Było to spowodowane głównie sporami dotyczącymi niewłaściwej obsługi wcześniej spłaconych kredytów. W tym przypadku liczba wniosków była ponad pięciokrotnie większa niż wcześniej.
Aktualna sytuacja z Frankowiczami
Jeśli spojrzeć na cały segment rynku bankowego i kapitałowego, to liczba wniosków o interwencję kierowanych do rzecznika finansowego znacznie wzrasta.
W pierwszej połowie tego roku. było ich 5101, czyli prawie 100 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W tym momencie dotyczyło to 2588. To bardzo niepokojący trend. W latach 2016-2019 wzrost takich przypadków wyniósł około 12%.
Decydujące znaczenie dla tego wzrostu spowodowała decyzja TSUE w sprawie rodziny Dziubaków.
Sprawdź: Skaner CHF i kalkulatory frankowe – przydatne narzędzia dla Frankowiczów
Niektóre sądy wstrzymały się ze swoimi decyzjami i czekały na stanowisko trybunału. Klienci i ich prawnicy odroczyli też decyzję o wniesieniu pozwu. Banki coraz intensywniej poszukują środków w miarę pogarszania się ich sytuacji.
Jednocześnie spowolnienie gospodarcze nie zaczęło się od pandemii, ale w połowie ubiegłego roku. W kolejnych kwartałach mieliśmy do czynienia z coraz gorszym wzrostem i na początku 2020 roku był on relatywnie niski. I na ten czas nie wpłynęły jeszcze silnie skutki COVID.
Duża liczba wniosków od Frankowiczów
Jednak o prawie 100 proc. Wzrosła liczba wniosków o interwencję w sprawach dotyczących kredytów walutowych. W I półroczu ubiegłego roku wniesiono 182 z nich, a rok później – 358. Biuro Rzecznika prognozuje dalszy wzrost.
Banki nie chcą automatycznie dogadać się z klientami. Bardzo często wolą spróbować wyczerpać wszystkie możliwości walki prawnej. To również budzi zastrzeżenia ze strony osób starających się o pomoc w biurze Rzecznika Finansów.
Mamy np. wakacje kredytowe, o której dużo się mówiło na początku pandemii. Wielu klientów stwierdziło, że nie są one oferowane automatycznie. A gdy były oferowane, bardzo często wiązały się z dodatkowymi opłatami.
Od października 2015 r. do końca sierpnia 2020 r. liczba wniosków posiadaczy kredytów walutowych przekroczyła 8 tys. Większość bo 3485 dotyczyła postępowania ugodowego. Najskuteczniejszym narzędziem wsparcia ze strony Rzecznika Finansowego jest tzw. istotne poglądy, która jest wydawana w toku postępowania sądowego.