Getin Noble Bank dopiero po decyzjach sądów powszechnych, ale też Sądu Najwyższego, zadecyduje o rozpoczęciu procesu zawierania porozumień z frankowiczami.
Jak wskazuje Artur Klimczak, prezes zarządu, Getin Noble oczekuje na decyzje władz sądowniczych. Uważa on też, że jakiekolwiek rozważania przed rozstrzygnięciami w sądach, są bezcelowe.
Komentatorzy wskazują, że początkowo Getin Noble nie uczestniczył w pracach grupy roboczej banków, która konkretyzowała pomysł KNF dotyczący porozumień z frankowiczami. Rzekomo jednak później Getin Noble Bank dołączył jako obserwator. Sam prezes zarządu nie potwierdził tego.
Przeczytaj SPIS DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO POZWANIA BANKU – KREDYT WE FRANKACH CHF
Co ważne, w raporcie rocznym wskazano, że dopiero analiza orzecznictwa pozwoli podjąć ostateczną decyzję o przystąpieniu do programu ugód. Jednocześnie wskazano, że nie liczą się wyłącznie decyzje sądów. Ważne będą również działania reszty regulatorów rynku. Bank wskazuje, że należy istotne będą również kwestie związane z opodatkowaniem i poziomem wymogów kapitałowych. W momencie publikacji raportu, nie podjęto żadnych decyzji.
Możliwość oferowania ugód przez Getin Noble Bank jest ograniczona. Osłabiona siła kapitałowa banku sprawiła, że konieczność masowych porozumień z klientami z kredytami w frankach, może tylko pogłębić kłopoty. Od 2010 roku do 2020 roku kapitał własny zmalał prawie dwukrotnie, a w samym 2020 roku aż o 500 milionów. Co ważne dla sytuacji finansowej banku, wartość wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych we frankach wynosi prawie 5-krotność kapitału własnego.
Przeczytaj Ile kosztuje pozwanie banku w sprawie frankowej
Do 2020 roku Getin Noble Bank został pozwany w prawie pięciu tysiącach postępowaniach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. W samym 2020 roku liczba postępowań wzrosła aż o 701. Łączna wartość sporów wynosi ok. 1,4 miliardów złotych. Jednocześnie jedna z rozpraw jest sporem zbiorowym i dotyczy aż 213 kredytów indeksowanych frankiem szwajcarskim.