Posiadający kredyt we frankach szwajcarskich od kilku lat prowadzą batalie sądowe. Na szczęście większość wygrywa. W 2020 roku pozytywne wyroki usłyszało 97% kredytobiorców, którzy skorzystali z profesjonalnych kancelarii frankowych. Czy sytuacja Frankowiczów może się zmienić?.
Na 2 września zaplanowane jest posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Taki termin ustalono już w lipcu. Czego należy się spodziewać? Co dalej z toczącymi się procesami?
Frankowicz musi poczekać
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w sądach na rozpatrzenie czeka aż 58,5 tys. spraw dotyczących umów frankowych. Pocieszające jest to, że banki ponoszą porażkę w 83% przypadkach.
Trzeba jednak dodać, że wyroki w głównej mierze orzekają bardziej korzystny dla Frankowiczów wariant czyli unieważnienie umowy kredytowej. Niepokoi jedynie czas oczekiwania na zakończenie spraw. To średnio 4 lata.
Taka sytuacja pozwala sądzić, że albo doszło do zapchania sądów sprawami Frankowiczów, albo chodzi o odwlekanie posiedzeń ze względu na wyczekiwanie orzeczenia Sądu Najwyższego.
Należy jednak wspomnieć, że tak długi czas oczekiwania regułą nie jest. Wyspecjalizowane Kancelarie Frankowe dość często informują o szybkim uzyskaniu wyroku – Sądy bardzo szybko unieważniają umowy frankowe banku Millennium oraz Kredyt Bank – wyroki
Mimo wielu pozytywnych rozstrzygnięć na korzyść kredytobiorców i decyzji o unieważnieniu umowy oraz zwrocie uiszczonych rat wielu poszkodowanych nadal długo czeka na wyroki.
Przełomowe dla Frankowiczów orzeczenie Sądu Najwyższego
Zobacz: Jakie są szanse na wygranie sprawy frankowej w 2021 r. ?
Tym razem znowu może się nie udać. Byłoby szkoda, choć tak naprawdę wszystko już jest jasne i wszelkie wątpliwości zawarte w pytaniach do SN zostały międzyczasie wyjaśnione, lub nie są problematyczne dla sądów – to uchwała mogłaby przełamać psychologiczną niechęć lub strach do orzekania niektórych sędziów.
Skutki braku orzeczenia SN w sprawie Frankowiczów
Biorąc pod uwagę dotychczas wydane wyroki, można sądzić, że brak uchwały, a nawet jej ewentualna niejednoznaczność, nie pogorszy sytuacji.