Dobre Kancelarie Frankowe doprowadzają do szybkich wyroków unieważniających umowy kredytowe różnych banków nie tylko w sądach warszawskich. Coraz więcej korzystnych wyroków w sprawach frankowych zapada także przed sądem w Bydgoszczy, do którego w roku 2021 trafiła rekordowa liczba pozwów (zarejestrowano 866 nowych spraw frankowych). Doświadczone kancelarie frankowe posiadają wypracowaną strategię procesową, która doskonale sprawdza się w Bydgoszczy i przemawia do tamtejszych sędziów. W ostatnich miesiącach Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wiele błyskawicznych wyroków, nierzadko po upływie zaledwie 4 – 6 miesięcy od skierowania pozwu. Wyroki te zapadły w sprawach prowadzonych przez najlepsze w kraju kancelarie frankowe, z których każda ma dziś na koncie ponad 400 wygranych spraw z bankami.
- Dobre Kancelarie Frankowe wiedzą jak wygrywać sprawy w Bydgoszczy. W ostatnim okresie zapadło sporo korzystnych dla Frankowiczów wyroków wydanych przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.
- Linia orzecznicza sądu w Bydgoszczy jest wyraźnie prokonsumencka, zgodna z wykładnią TSUE i SN oraz ogólnokrajową tendencją do unieważniania wadliwych umów frankowych.
- Warunkiem niezbędnym do szybkiego uzyskania w Bydgoszczy korzystnego wyroku jest wsparcie doświadczonej kancelarii frankowej, która dysponuje odpowiednią strategią procesową, posiada wypracowane argumenty trafiające do sędziów oraz know-how jak zapobiegać taktyce banków wymierzonej w wydłużanie postępowań.
W Bydgoszczy można wygrać szybko przy wsparciu Dobrej Kancelarii Frankowej
Błyskawiczne wyroki zapadają nie tylko w sądach stołecznych. Także inne sądy w kraju posiadają już duże doświadczenie w rozpoznawaniu spraw na gruncie kredytów w CHF, co wpływa na skrócenie czasu trwania postępowań. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w latach wcześniejszych nie był szczególnie mocno oblegany przez Frankowiczów.
Jednak począwszy od roku 2020 sytuacja ta zaczęła się zmieniać. W roku 2020 do tego sądu wpłynęło 310 nowych pozwów frankowych, a w roku 2021 było ich już 866.
Sąd w Bydgoszczy siłą rzeczy musiał zacząć się zaznajamiać ze specyfiką spraw frankowych. W ubiegłym roku wydał 82 wyroki w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych kursem CHF, z czego 79 orzeczeń (czyli 96 proc.) było korzystnych dla Frankowiczów.
Kredytobiorcy frankowi wygrywają w Bydgoszczy sprawy prowadzone przeciwko różnym bankom. Jednak dzieje się tak tylko w postępowaniach prowadzonych przez Dobre Kancelarie Frankowe, które dysponują odpowiednią strategią procesową oraz posiadają trafne argumenty przemawiające do sędziów w Bydgoszczy i jednocześnie niepozostawiające pola do polemiki dla banków.
Nie bez znaczenia jest dobrze skonstruowany pozew, zawierający prawidłowo wyliczoną kwotę roszczeń. Daje to sędziemu możliwość pominięcia dowodów w postaci opinii biegłych z dziedziny rachunkowości, co znacząco skraca czas trwania postępowania.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w sprawach niebudzących wątpliwości wydaje wyroki po pierwszej rozprawie, a nawet bez przeprowadzania rozprawy, na posiedzeniu niejawnym. Poniżej kilka przykładów spraw zakończonych szybkimi wyrokami w Bydgoszczy.
Szybkie wygrane Frankowiczów w Bydgoszczy
Prezentujemy trzy sprawy dotyczące umów kredytowych Banku Millennium, banku BPH oraz mBanku, które zakończyły się szybkimi wyrokami unieważniającymi umowy, wydanymi przez sąd w Bydgoszczy.
Unieważnienie kredytu Banku Millennium w Bydgoszczy
Sprawa o sygn. akt I C 200/20 dotyczyła umowy kredytu frankowego Banku Millennium i toczyła się w I instancji przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy. Po około 20 miesiącach od wpłynięcia pozwu sąd uwzględnił roszczenie główne kredytobiorcy, reprezentowanego przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski i ustalił nieważność zakwestionowanej umowy kredytowej.
Strona powodowa wykazała w pozwie szereg uchybień, których dopuścił się bank, w szczególności dotyczących niedopełnienia obowiązku informacyjnego oraz nieprecyzyjnych zapisów umowy.
Zobacz: Wykorzystaj WAKACJE aby pozwać bank za kredyt we frankach. Jak zacząć?
Sąd w Bydgoszczy oddalił jako nieistotny dla rozstrzygnięcia dowód w postaci opinii biegłego z dziedziny rachunkowości i oparł się wyłącznie na zeznaniach kredytobiorcy dotyczących okoliczności zaciągnięcia kredytu. Dzięki aktywnej postawie prowadzącej sprawę Kancelarii Borowski udało się zapobiec zawieszeniu postępowania w związku z wyczekiwaniem na uchwałę SN.
W dniu 19 października 2021 roku umowa kredytowa Banku Millennium została uznana przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy za nieważną. Pomimo złożonej przez bank apelacji od niniejszego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, w dniu 6 kwietnia 2022 r. tamtejszy sąd po zaledwie 3 miesiącach oddalił apelację (sprawa sygn. akt I ACa 7/22), a umowa kredytowa stała się prawomocnie nieważna. Łącznie postępowanie w dwóch instancjach trwało 2 lata.
Szybkie unieważnienie umowy banku BPH w 4 miesiące w Bydgoszczy
Sprawę o sygn. akt I C 81/22 dotyczącą umowy kredytu budowlanego – hipotecznego banku BPH S.A. zawartej w 2006 roku prowadziła przez Sądem Okręgowym w Bydgoszczy Kancelaria Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni. W dniu 26 kwietnia 2022 r. przedmiotowa umowa banku BPH została uznana przez sąd za nieważną po upływie zaledwie 4 miesięcy od złożenia pozwu. Dodatkowo na rzecz kredytobiorców zasądzona została kwota ponad 245 tys. zł.
Sąd w Bydgoszczy bardzo sprawnie poprowadził postępowanie, m.in. pomijając dowód z przesłuchania kredytobiorców oraz z opinii biegłego z dziedziny rachunkowości. Strona powodowa wykazała, że umowa zawiera wadliwe klauzule waloryzacyjne prowadzące do jej nieważności, w świetle czego zbędne było przeprowadzanie wskazanych dowodów.
Skutkowało to całkowitą dowolnością banku w określaniu kursu waluty, a co za tym idzie także wysokości zobowiązań kredytobiorcy. Sąd zauważył, że bank nie może żądać od kredytobiorcy zwrotu sumy wyższej niż oddana do jego dyspozycji przy uruchamianiu kredytu.
Ciekawe: Najlepsze „lokaty bankowe” w 2022 r. tylko dla osób z kredytem we frankach
W zakwestionowanej umowie kwota kredytu nie została precyzyjnie określona i nie odpowiadała sumie, której bank domagał się do zwrotu. Wszystkie argumenty podniesione przez prowadzącą sprawę kredytobiorcy Kancelarię Sosnowski w pozwie i w replice na odpowiedź banku zostały przez sąd w Bydgoszczy uwzględnione i już po 4 miesiącach sprawa zakończyła się korzystnym wyrokiem.
Ekspresowy wyrok w sprawie umowy mBanku w 6 miesięcy w Bydgoszczy
Inna sprawa (sygn. akt I C 366/21) prowadzona przez Kancelarię Sosnowski – Adwokaci i Radcowie Prawni przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy zakończyła się także w ekspresowym tempie.
W dniu 3 listopada 2021 r., po 6 miesiącach trwania postępowania, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wyrok, na mocy którego unieważnił umowę mBanku oraz zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 261 tys. zł.
Ciekawe: Co jeśli Getin Bank upadnie? Czy trzeba będzie nadal spłacać kredyt we frankach?
Wyrok w niniejszej sprawie zapadł po jednej rozprawie, w trakcie której doszło do przesłuchania kredytobiorców na okoliczność zaciągnięcia kredytu.
Sąd co prawda badał poziom wiedzy kredytobiorców w zakresie kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty oraz świadomości istnienia ryzyka kursowego, ale uznał, że bank jako profesjonalista nie miał prawa oferować klientom umów, gdzie wszelkie ryzyka zostały przerzucone na konsumenta.