Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że instytucje finansowe będą musiały stawić czoła dwóm wyzwaniom, które dotyczą kredytów frankowych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Jak stwierdził Glapiński podczas 21 forum bankowego – obecnie mamy do czynienia z potężnym ryzykiem prawnym w sektorze bankowym z powodu kredytów we frankach oraz w sektorze ubezpieczeniowym z powodu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Uzupełnił, że przewidywania dotyczące kredytów frankowych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych nie sprawdziły się dodając, że w obszarze finansów wystąpiły problemy, których nikt wcześniej się nie spodziewał.
Prezes NBP powiedział, że po przeprowadzeniu analiz walutowych kredytów mieszkaniowych spodziewano się ryzyka kredytowego związanego ze zmianami kursów walut i wyjaśnił, że banki obawiały się tego, czy konsumenci będą nadal spłacać kredyty, w przypadku, gdyby notowania franka szwajcarskiego wzrosły.
Okazuje się jednak, że instytucje finansowe mogą mieć problemy, jeżeli sądy zaczną masowo wydawać prawomocne wyroki stwierdzające , że umowy dotyczące kredytów frankowych były niezgodne z obowiązującym prawem.
W związku z kwestią ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, którą poruszył Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński odnotowano, że zainteresowanie ubezpieczycieli zostało skierowane na potyczki cenowe mające związek z wynikami zakładów ubezpieczeniowych, chodzi głównie o ubezpieczenie majątku.
Według prezesa Glapińskiego podmioty, które zignorowały zagrożenia mające związek z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oraz kredytami we frankach mogą mieć problemy natury prawnej.
Następnie Glapiński wskazał na to, że niektóre banki w Australii wiedziały o tym, że mogą wystąpić problemy z kredytami w obcych walutach i dlatego ich nie udzielały.
Przeczytaj W innych krajach kredyty frankowe były problemem już dawno. Banki nie wyciągnęły wniosków
Prezes wspomniał, że ostrzegał Bank Centralny oraz nadzór bankowy przed ryzykiem związanym z kredytami frankowymi oraz ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.
Jak poinformował zostały wprowadzone dwie rekomendacje, jedna z nich związana jest z kredytami walutowymi i została wydana przez Europejską Radę do spraw Ryzyka Systemowego.Dodał, że rekomendacje, o których mowa były pierwszymi, które wydała ta instytucja.
Glapiński ma nadzieję na to, że problemy, które dotykają instytucje finansowe w Polsce uporają się z nimi. Nadmienił, że w niedalekiej przyszłości może następować dalsza konsolidacja, która może źle wpłynąć na konkurencję w sektorze finansowym kraju. W opinii szefa Narodowego Banku Polskiego niskie zwroty z kapitału w instytucjach finansowych będą czynnikiem decydującym o przejęciach i fuzjach banków.
BANKING FORUM oraz INSURANCE FORUM odbyło się w dniach 14-15 kwietnia.
INSURANCE FORUM nie jest jedynie wydarzeniem tylko dla liderów branży ubezpieczeniowej, ale również dla tych, którzy zainteresowani są tym co wydarzy się w sektorze finansów. Uczestniczą w nim liderzy świata finansów, którzy omawiają tematy związane z bankowością i ubezpieczeniami.
W forum uczestniczą biznesmeni, osoby związane z administracją, technolodzy, inwestorzy oraz doradcy.
W kongresie BANKING FORUM biorą udział osoby związane z sektorem bankowym oraz przedstawiciele firm powiązanych z bankami.Dodajmy, że to prestiżowe wydarzenie organizowane jest dwa razy w roku, na którym dyskutuje się o przyszłości sektora oraz bada się zachodzące zmiany i trendy. Tematy tworzone są przez radę programową wydarzenia.