22 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację Santander Bank Polska od wyroku z dnia 12 maja 2020 roku. Oznacza to, że Polska Santander musi zaprzestać stosowania klauzul nadużycia związanych z „wakacjami kredytowymi” w celu potwierdzenia terminu ważności zadłużenia kredytobiorcy. Od decyzji nie przysługuje odwołanie.
Rzecznik Finansowy wnosi o ukaranie Santander Bank
Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Finansowego w pozwie w postanowieniu z dnia 12 maja 2020 r. Wniosek miał na celu zaniechanie roszczenia z tytułu nieuczciwych zachowań rynkowych wobec Santander.
Bank zamieścił na swojej stronie oświadczenie, w którym argumentował, że w wyniku dialogu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunki potwierdzające zadłużenie są nieważne.
Pomimo oświadczenia banku, Sąd Okręgowy w Warszawie uznał wniosek Rzecznika Finansowego za potwierdzony i zakazał bankowi przyjęcia zasad potwierdzania stanu zadłużenia.
Bank wykorzystał złą sytuację Frankowiczów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki nie mogą wykorzystywać postanowień umów do bezpośredniego lub dorozumianego potwierdzania ważności kredytów denominowanych w walutach obcych lub indeksowanych w walutach obcych we wzorach umów lub aneksach, a także nie stosują klauzul niedozwolonych zawierających postanowienia potwierdzające. Bezsporne roszczenia ”lub równoważne postanowienia.
Zakaz dotyczy banków do czasu ostatecznego zakończenia procedury u Rzecznika Finansowego.
W przypadku pożyczkobiorców posiadających w banku kredyty walutowe (na przykład denominowane we frankach szwajcarskich) ważne jest zapewnienie prawomocnych decyzji wymaganych przez Rzecznika Finansowego.
Podkreślając, że wymaganie od klientów potwierdzenia należności banku może osłabić jego pozycję w ewentualnym przyszłym procesie.
W większości przypadków klienci, którzy mają pożyczki w obcej walucie (np. kredyty we frankach), wnoszą roszczenie z tytułu zniesienia umowy.
Potwierdzenie bezspornego zadłużenia banku wobec klienta może poważnie utrudnić dochodzenie tego roszczenia. RF uważa, że bank zastosował te regulacje w załączniku i całkowicie niesprawiedliwe jest udzielanie tzw. Urlopu kredytowego, ponieważ produkty oferowane przez bank pod pozorem pomocy innym, np. Bezrobotnym z powodu COVID-19, mogą zostać mocno dotknięte. Zwiększ możliwości dochodzenia swoich praw przez klientów.
Zobacz: Skaner CHF i kalkulatory frankowe – przydatne narzędzia dla Frankowiczów
Bank opublikował na swojej stronie oświadczenie, w którym argumentuje, że warunki potwierdzające zadłużenie są nieważne w wyniku dialogu z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zachęcamy wszystkich klientów, którzy skorzystali na restrukturyzacji zadłużenia Polska Santander do sprawdzenia, czy ich załączniki nie naruszają przepisów bezpieczeństwa. W przypadku znalezienia takich przepisów lub pytań prosimy o kontakt z Biurem Rzecznika Finansowego.