Pierwsze półrocze za nami, więc dobry czas na podsumowanie pracy Wydziału Frankowego SO w Warszawie. Statystyki za pierwsze sześć miesięcy tego roku pokazują, że większość sędziów Wydziału Frankowego pracuje bardzo efektywnie. Kilkoro z nich zanotowało wynik w postaci ponad 200 wyroków wydanych w przeciągu 6 miesięcy, co daje ponad 30 wyroków miesięcznie. Wydział ma teraz najlepszy okres w całej ponad trzyletniej historii działania i w każdym miesiącu załatwia więcej spraw niż wynosi napływ nowych. Dzięki skutecznej pracy sędziów oraz reszty kadry wydziału, średnia liczba spraw w referacie spadła z 1.500 w lutym br. do 1.380 obecnie. W artykule podajemy najświeższe statystyki dotyczące pracy Wydziału Frankowego oraz wyjaśniamy jak funkcjonuje system losowego przydziału spraw (SLPS), a także rozwiewamy mity, które narosły wokół tego systemu.
- Wydział Frankowy w czerwcu 2024 roku wydał aż 776 wyroków w sprawach frankowych, czyli więcej niż łącznie w pierwszych 9 miesiącach swojego funkcjonowania w 2021 roku.
- W Wydziale Frankowym orzeka przynajmniej czworo sędziów, którzy w ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku wydali po ponad 200 wyroków każdy.
- Stale rośnie efektywność pracy wydziału, a od początku br. miesięcznie więcej spraw jest załatwianych niż przybywa nowych. Dzięki temu średni referat sędziowski obecnie liczy w Wydziale Frankowym nie 1.500 spraw – jak było jeszcze w lutym tego roku – ale już tylko 1.380 spraw.
- Sytuacja może niebawem ulec jeszcze większej poprawie, bo do wydziału ma w sierpniu i w październiku dołączyć 2 dodatkowych sędziów.
- Kadra Wydziału Frankowego doskonale radzi sobie z zawiłościami system losowego przydziału spraw (SLPS), który nie tylko nie utrudnia im pracy ale nawet pomaga w zarządzaniu wydziałem.
- Wbrew krążącym nieprawdziwym opiniom, system SLPS nie karze efektywnych sędziów, którzy wydają najwięcej wyroków. Zakończenie sprawy wyrokiem nie skutkuje bowiem automatycznym przydziałem nowej sprawy w miejsce zakończonej.
Wyniki Wydziału Frankowego za czerwiec 2024
Podobnie jak we wcześniejszych miesiącach tego roku, Wydział Frankowy pracował w czerwcu pełną parą i uzyskał bardzo dobre wyniki. Podczas gdy trzy lata temu, w okresie od kwietnia do grudnia 2021 roku w wydziale tym zapadło łącznie ok. 500 wyroków, to w samym czerwcu 2024 roku w XXVIII Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie wydano aż 776 wyroków i dodatkowo zawarto 42 ugody.
Podsumowanie pracy Wydziału Frankowego w pierwszym półroczu 2024 roku
Jak wspomnieliśmy wcześniej, Wydział Frankowy uzyskuje rewelacyjne wyniki od początku br. Rok 2024 zapowiada się rekordowo jeśli chodzi o liczbę wyroków, co oczywiście powinno ucieszyć Frankowiczów. Wiele wskazuje na to, że rekord z 2023 roku, kiedy w Wydziale Frankowym zapadło łącznie ok. 6,5 tys. wyroków, zostanie niebawem pobity. W pierwszym półroczu tego roku sędziowie Wydziału Frankowego wydali już niemal 4,3 tys. wyroków, a przed nami jeszcze prawie drugie pół roku (zapewne z równie dobrymi, o ile nie lepszymi wynikami).
W każdym miesiącu 2024 roku w Wydziale Frankowym załatwiane było więcej spraw niż wynosił wpływ nowych – współczynnik pokrycia wpływu wyniósł 118%. Ogółem w ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku do wydziału wpłynęło 8.939 spraw, a w tym samym czasie załatwiono aż 10.512 spraw.
Oto statystyki dotyczące pracy Wydziału Frankowego za pierwsze półrocze 2024:
- 4,3 tys. wydanych wyroków
- 8.939 nowych spraw (wpływ)
- 10.512 załatwionych spraw (wzrost o 42,5% r/r )
- współczynnik pokrycia wpływu –118%
- prawie 3 tys. sporządzonych uzasadnień pisemnych
- niemal 1,1 tys. odbytych sesji
- 131.000 sztuk korespondencji
Najsprawniejsi sędziowie Wydziału Frankowego wydali w I półroczu 2024 po ponad 200 wyroków każdy
W Wydziale Frankowym pracuje wielu sędziów, którzy posiadają dobrą organizację i metodologię pracy, co przekłada się na sprawne orzekanie i szybkie wyroki. Aż czterech spośród nieco ponad 30 sędziów wydziału w okresie od początku stycznia do końca czerwca 2024 roku wydało po 200 wyroków lub więcej każdy.
Oznacza to, że na jeden dzień miesiąca przypadło sporo więcej niż jeden wyrok, a biorąc pod uwagę wyłącznie dni pracujące (w I półroczu br. było ich 124) daje to ok. 1,6 – 1,8 orzeczeń na dzień.
Warto poznać nazwiska „sędziów-prymusów”, bo przydzielenie sprawy takiemu sędziemu może dla Frankowiczów oznaczać szybkie zakończenie sprawy.
Oto sędziowie Wydziału Frankowego, którzy w pierwszym półroczu 2024 wydali co najmniej po 200 wyroków:
- Sędzia Michał Maj – 227 wyroków
- Sędzia Bartłomiej Biegański – 227 wyroków
- Sędzia Ewa Pawłowska – 209 wyroków
- Sędzia Agnieszka Kossowska – 204 wyroki
Fakty i mity dotyczące Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS)
Wokół systemu losowego przydziału spraw (SLPS), który funkcjonuje w sądach od 2018 roku, narosło sporo mitów. System ten zapewnia całkowicie losowy przydział spraw orzekającym składom sędziowskim. Do czasu wprowadzenia systemu sprawy były przydzielane sędziom według kolejności alfabetycznej, a często de facto uznaniowo tj. o przydziale decydował prezes sądu lub przewodniczący wydziału. Wdrożenie systemu nie tylko zwiększyło stopień informatyzacji sądów, ale także spowodowało bardziej równomierne i sprawiedliwe obciążenie sędziów sprawami, a ponadto wyeliminowało patologie.
Sędziowie przyznają, że system SLPS jest dość skomplikowanym narzędziem i wymaga dobrego rozeznania wśród licznych niuansów. Kadra Wydziału Frankowego nie ma jednak większych problemów z SLPS, a nawet uznaje go za przydatny instrument w zarządzaniu wydziałem.
Jednym z mitów narosłych wokół funkcjonowania SLPS jest to, że sprzyja on mniej pracowitym sędziom a niejako karze tych bardziej efektywnych, bo w miejsce zakończonej sprawy otrzymują oni nową. Nie jest to prawdą.
W rzeczywistości zakończenie przez sędziego sprawy wyrokiem (albo postanowieniem o umorzeniu postępowania wskutek zawartej ugody) nie powoduje, że sędzia ten automatycznie otrzymuje przydział dodatkowej sprawy w tej samej kategorii. W wyniku wydania wyroku kończącego postępowanie nie zmienia się bowiem obciążenie sędziego w systemie, co ma bezpośredni wpływ na umieszczenie lub usunięcie go z puli do losowania i na przydział nowych spraw.
Sytuacja taka występuje tylko w przypadkach ściśle określonych w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, m.in. jeśli sprawa została przekazana do innego wydziału lub do innego sądu albo połączono ją ze sprawą innego referenta bądź doszło do odrzucenia apelacji lub zażalenia. Prawodawca uznał, że takie sposoby zakończenia sprawy mają – z punktu widzenia rzeczywistego zakończenia sprawy przez danego referenta – charakter niejako pozorny, dlatego w takich przypadkach sędzia powinien dostać nową sprawę w miejsce zakończonej.
Nie jest to jednak forma kary dla sędziego za to, że nie zakończył sprawy wyrokiem ale odzwierciedlenie faktycznego obciążenia pracą. Usunięcie sprawy z referatu danego sędziego obniża w systemie jego obciążenie o koszt wylosowanej i usuniętej sprawy, dlatego zasadny jest wówczas przydział nowej sprawy.
W sytuacji zaś gdy sprawa kończy się wyrokiem, sędzia tym bardziej nie jest „karany” poprzez przydział nowej sprawy. Przeciwnie – sędziowie orzekający sprawnie mają coraz niższe referaty (mniej spraw na biegu), o ile wpływ nowych spraw do danego wydziału nie przekroczy liczby spraw załatwionych (a tak jest w tym roku w Wydziale Frankowym) oraz nie dojdzie do podziału referatów. Na liczbę przydzielanych spraw mają też wpływ inne czynniki.
Oto dodatkowe czynniki wpływające na liczbę przydzielanych sędziom spraw:
- wskaźnik przydziału – sędziowie, którzy nie pełnią dodatkowych funkcji (np. prezesów lub wiceprezesów sądów, przewodniczących wydziałów, członków KRS) otrzymują 100% przydziału, podczas gdy u sędziów „funkcyjnych” może to być np. 25% (taki wskaźnik obowiązuje m.in. w przypadku prezesów sądów) albo 30% (tak jak wygląda to w przypadku przewodniczących wydziałów liczących ponad 15 sędziów)
- nieobecności w pracy – jeżeli sędzia przebywa na zwolnieniu chorobowym albo na urlopie macierzyńskim to nie otrzymuje przydziału nowych spraw. Nieobecności mają wpływ zarówno na tzw. koszt przydziału (ile spraw jest przydzielanych) jak i na rozkład przydziału w czasie
- wyłączenie sędziego z orzekania w danej sprawie – jeżeli doszło do wyłączenia sędziego, sprawa jest przydzielana na nowo innemu sędziemu
Współpraca Wydziału Frankowego z Pełnomocniczką Ministra Sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów
W najbliższej przyszłości istnieje szansa na dalsze „wyśrubowanie” wyników osiąganych przez Wydział Frankowy SO w Warszawie. Wydział od kilku miesięcy współpracuje z Pełnomocniczką MS ds. ochrony praw konsumentów dr Anetą Wiewiórowską-Domagalską w zakresie prac nad bazą orzecznictwa TSUE, która ma merytorycznie wesprzeć sędziów. Współpraca obejmie także inicjatywy mające zwiększyć popularność mediacji w sprawach frankowych. Natomiast w sierpniu i w październiku br. do Wydziału Frankowego ma dołączyć 2 dodatkowych sędziów, co także powinno przełożyć się na usprawnienie postępowań frankowych.
Podsumowanie
Wydział Frankowy cieszy się ogromną popularnością wśród kredytobiorców, czemu nie można się dziwić patrząc na efekty jego pracy. Dzięki coraz lepszym sposobom radzenia sobie z wciąż ogromną liczbą spraw w referatach, sędziowie Wydziału Frankowego wyjątkowo sprawnie wydają wyroki.
Każdego miesiąca 2024 roku w wydziale tym przybywa więcej wyroków niż w 2021 roku zapadło ich tam łącznie. Niektórzy sędziowie Wydziału Frankowego mają w tym roku rewelacyjne statystyki dot. efektywności swojej pracy – wydają ponad 30 wyroków miesięcznie, co daje wynik 1,6 – 1,8 orzeczenia na jeden dzień pracujący.